← Zpět na všechny novinky

Regulace realitních makléřů na obzoru

08. 01. 2018 Regulace realitních makléřů na obzoru

Realitního makléře může v Česku nyní dělat prakticky kdokoliv.

Nepotřebuje k tomu žádnou kvalifikaci, oprávnění ani zkoušky, nemusí platit žádné poplatky. V Česku má situaci změnit zákon o realitním zprostředkování, profese má být vázanou živností. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ho chce předložit k projednání co nejrychleji. 

Například na Slovensku je podnikání v realitách možné pod vázanou živností označovanou jako zprostředkování prodeje, pronájmu a koupě nemovitosti. Žadatel musí mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právnického, stavebního nebo architektonického směru. Alternativou je maturita a pět let praxe v oboru. V Belgii jsou všichni realitní makléři povinně sdruženi ve státem zřízené profesní organizaci, která od nich vybírá roční poplatky. Makléři musí každý rok na školení. Kvalifikační požadavky jsou podobné jako na Slovensku. V Německu je členství v profesní organizaci dobrovolné, podle MMR ovšem velmi prestižní. Makléř nesmí například obchodovat s osobami v přímém vztahu. V Rakousku musí mít makléř praxi v oboru od šesti měsíců do dvou let podle vzdělání. Zároveň je povinen složit zkoušku před hospodářskou komorou. Přísné podmínky jsou také třeba v Polsku. Pokud ve Francii někdo vykonává činnost makléře bez živnostenského oprávnění, hrozí mu až šest měsíců vězení.

Podle údajů Evropské rady realitních profesí je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Na jednoho makléře připadá 727 obyvatel. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

zdroj: E15.cz

Další zajímavé novinky