Jak se chránit před inflací? 

22.02.2022

Meziroční inflace dosáhla v lednu 9,9% a je tedy téměř dvojciferná. Jedná se o nejvyšší míru inflace od roku 1998. Co ji způsobuje a jak se před ní chránit?


Indexy spotřebitelských cen podle klasifikace ECOICOP - meziroční index

Měřicí jednotka: %

meziroční index (SOPR=100)


Jaké jsou aktuální důvody růstu inflace?

Jak vlastně inflaci měříme? Nejčastěji se používá tzv. index spotřebitelských cen. Tento index vyjadřuje cenovou hladinu jako průměrnou úroveň cen souboru výrobků a služeb, spotřebovávaných průměrnou domácností. Tomuto souboru výrobků a služeb se říká spotřebitelský koš. Co v tomto "nákupním košíku" najdeme? Např. náklady na bydlení, jídlo a pití, doprava, oblečení, lékařská péče, výdaje na zábavu atd.

Složení spotřebitelského koše pro rok 2022 (v promile)

Co nejvíce roste?

  • Náklady na bydlení - ceny v oddíle bydlení se za jediný měsíc zvýšily o 9,6 %, z toho zejména ceny elektřiny o 38,6 %, zemního plynu o 31,3 % a tepla a teplé vody o 9,9 %. Už nyní ceny elektřiny dosahují meziročního růstu o 18,8 %, ceny zemního plynu o 21,5 % a ceny tepla a teplé vody o 12,0 %.
  • Potraviny - k mimořádnému pohybu cen v lednu došlo také u potravin s průměrným meziměsíčním růstem 4,4 %, který byl prakticky plošný. Například ceny olejů a tuků od ledna 2021 vzrostly již o 25,9 %, cukru o 21,1 % a mouky a jiných obilovin o 19,3 %

Jak se chránit před inflací?

Inflace zvyšuje naše pravidelné měsíčně výdaje a znehodnocuje úspory. Jak se můžeme bránit?

  • Měsíční výdaje - nejen v současné době, ale i do budoucna budou nejvíce růst ceny energií. Řešením jsou jednak běžná úsporná opatření, která každý z nás dobře zná. Výraznější úsporu přinese správné nastavení tarifu elektřiny a také fixace ceny. V případě, že bydlíte v rodinném domě, tak doporučuji zvážit alternativní zdroje energie - tepelné čerpadlo nebo "fotovoltaliku". V každé době platí, že má být člověk připraven na "horší časy". 
  • Úspory - poctivě každý měsíc spoříte, peníze na běžném účtu rostou a najednou přijde něco co Vám začne peníze užírat - inflace. Jak svoje úspory uchránit? Mít je uložené tak, aby jejich zhodnocení v ideálním případě dosahovalo míry inflace. Bohužel se v dnešní době probouzí ze zimního spánku řada vykuků, kteří se chtějí přiživit na vašem strachu o úspory. Ze slibovaného výnosu vám potom mohou zbýt jenom oči pro pláč.

Jak pomáháme našim klientům?

V rámci Family Office našim klientům pomáháme optimálně hospodařit s jejich prostředky. Chráníme jejich vydělané peníze před inflací. Používáme bezpečné, prověřené, moderní a nízkonákladové investiční produkty. Každý náš klient má program pravidelného investování, kde si ukládá určenou měsíční částku. Nahromaděné úspory potom alokujeme do portfolií přizpůsobených na míru každému klientovi. Dlouhodobě se nám daří inflaci přeprat-:).

V současné době navíc pomáháme i se správným nastavením energií. Nepoužíváme žádného alternativního dodavatele, spolupracujeme výhradně se společností ČEZ. V případě zájmu můžeme doporučit i dodavatele alternativních technologií (tepelné čerpadlo, fotovoltalika). Seznamujeme klienty s možnostmi dotačních programů např. Zelená úsporám.

Kontaktujte nás

Rádi pomůžeme i vám. Kontaktujte nás na tel. 727 805 111, nebo mailem na eva.sikolova@chocholati.cz a domluvte si osobní schůzku.