Pasti, pasti, pastičky aneb nesnažte se přeprat inflaci za každou cenu.

22.11.2022

"Máte štěstí, že jdu náhodou kolem"

Žijeme v období dvouciferné inflace a tak je pochopitelné, že se snažíme chránit svoje úspory, resp. hledat vhodné instrumenty na pravidelné spoření. Jak to tak v těchto dobách bývá, tak se najednou objevují zázračné produkty s krásným úročením a "poradci" typu "Máte štěstí, že jdu náhodou kolem".


Snaha přeprat inflaci potom může dopadnout podobně, jako kdybych potkal na ulici partu Postradatelných a chtěl s nimi jít na férovku.


Dnes si představíme dva trendy bubáky:


"Prašivé" dluhopisy

Odstrašující název, že? Obecně tento název neznamená nic strašného. Jedná se o dluhopisy s vysokým mírem rizika. Aktuálně se tento pojem často používá ve vztahu k dluhopisům u nichž je na počátku podezření z podvodného jednání.

Co to vlastně ten dluhopis je? Velmi zjednodušeně řečeno, je to dlužní úpis. Někomu (státu, firmě) půjčíte peníze na určitou dobu (splatnost) a za určitý úrok. Co riskujete? Jednoduše to, že Vám peníze nevrátí. Odborně se tomu říká kreditní riziko.

Jak takový dluhopis poznám? Na první pohled bývá podezřele vysoce úročený. Dvouciferný roční výnos už zavání jako olomoucké syrečky.

Doporučení:

Pokud Vám někdo nabízí investici do nějakého dluhopisu, tak napište na mail daniel@chocholati.cz a do 24 hodin máte odpověď jak hodně "prašivý" je-:).


Podřízený vklad

"Pane Novák, my teď máme v bance takový lepší termínovaný vklad", říká bankéř. "V čem je lepší?", ptá se pan Novák. "No má mnohem větší úrok", říká bankéř a dodává "Máte štěstí, ještě tady mám pár kousků!".

Říká bankéř pravdu? No úplně ne. Vklad na určitou dobu to je - nejčastěji na 5 let. Vyšší úrok opravdu má. Tak co je jinak? Dost podstatná věc. Vklad není pojištěn.

Standardní vklad v bance je pojištěný do výše ekvivalentu 100 000 EUR. V případě, že banka zkrachuje, tak vaše peníze vypořádá jiný bankovní dům (např. u zkrachovalé Sberbank vklady vyplácela Komerční banka) a to ve výši 100%.

Ale! pokud máte podřízený vklad, tak vám nebude vyplaceno nic a peníze se přemění v tzv. základní jmění banky. Váš vklad bude stát ve frontě na peníze až na úplně posledním místě.


Doporučení?

Nejste si jistí, že nabízený vklad je pojištěný? Napište na... No to už přece víte.


Nebezpečí číhá mnohem více, ale o tom až zase někdy příště.

Chcete spořit bezpečně a se zajímavých výnosem? Mít uloženy svoje úspory a klidně spát? Napište na ...


Daniel Chocholatý

20 let zkušeností se správou úspor našich klientů