Úsporný tarif. Co to je a jak to funguje?

04.10.2022

Denně se potkávám s klienty, kterým se staráme o jejich finance a nemovitosti. Novým tématem jsou ceny energií a s tím související státní pomoc. Udělali jsme si krátkou anketu a zjistili jsme, že 9 z 10 klientů v tom tápe jako český turista v Tatrách. Dovolili jsme si tedy představit stručný návod, jak se ve státní pomoci zorientovat.

"Úsporný tarif"

Trochu matoucí název, že? Nejedná se totiž o žádný tarif a o nastavení měsíčního limitu pro utrácivého partnera či partnerku už vůbec ne... O co tedy jde? 

"Elektřina - nárok na příspěvek"

Za každé odběrné místo Vám náleží příspěvek od státu. Je tedy jedno, jakou nemovitost máte a kolik jich máte. Vždy dostanete příspěvek.

Př.:

Bydlíte v rodinném domě, nechali jste si byt, který pronajímáte (a elektřinu máte tzv. na sebe), navíc máte chalupu. Kolikrát dostanete příspěvek? Chvilka napětí... Ano, správně je to 3x.

"Elektřina - výše příspěvku v tomto roce"

3 500 Kč - týká se případů, kdy elektřinu nepoužíváte k vytápění - nejčastěji tedy sazba D02d, nebo také D01d (např. chata) či D25d

2 000 Kč - týká se případů, kdy elektřinu používáte také k vytápění - sazba D26d, D35d, D45d, D56d a D57d

0 Kč - krásnou nulu obdrží tarify D61d (víkendový tarif - některé chaty) a D27d (dobíjení elektromobilů, aneb když máš na Teslu máš i na elektřinu-:))

"Jak zjistím, zda jsem obdržel příspěvek od státu?"

Víte, kdo je váš obchodník s elektřinou a plynem? Ano? Tak šup na jeho web. Na webu si prosím aktivujte on-line přístup na svůj účet. Jak na to? Pojďme si to ukázat na příkladu ČEZ.

Zadejte stránky cez.cz a v pravém horním rohu klikněte na MŮJ ČEZ. 

Pokud již máte založený účet, tak se přihlaste. 

Na úvodní straně Vám vyskočí informace: "Získali jste příspěvek státu na energie". Rodina jásá, špunt letí.

"Co se stalo s příspěvkem?"

Rodina pokračuje v jásotu a žena se těší na nové kozačky za 3 500 Kč. Hmmm, tak to Vás mladá paní nepotěším. Příspěvek byl totiž započítán do záloh a v říjnu budete platit menší (nebo žádnou) zálohu. Pro přesnou podobu nových záloh si stáhněte nový zálohový kalendář. Částky vám nesedí? Tak to je správně, máte totiž nárok na další podporu od státu.

"POZE až do konce příštího roku neplatíme"

POZE? Co to je? POplatky za podporované Zdroje Energie. Vaše platby za elektřinu se skládají z mnoha položek (to je na samostatný článek) a jednou z nich je říkejme tomu ekologický příspěvek... Např. naše rodina zaplatila v rodinném domě za minulý rok za tuto krásnou položku cca 8500 Kč. Vláda rozhodla, že od října 2022 do konce roku 2023 se tyto poplatky hradit nebudou. Výše POZE je 599 Kč za každou megawatthodinu elektřiny (info pro nadšené matematiky).  Prostě a jednoduše se podívejte do nového zálohového kalendáře a uvidíte o kolik se Vám záloha sníží. V případě našeho rodinného domu je to o víc než 1000 Kč měsíčně!

"Jak to bude příští rok?"

V únoru 2023 bude vládní pomoc pokračovat. Stále nebude POZE a k tomu opět přistanou příspěvky.

400 Kč - sazba D01d 

800 Kč - sazba D02d

1 500 Kč - sazba D25d

2 000 Kč - ostatní sazby (obecně pro ty, kdo topí elektřinou).

"Strop cen"

Dalším bodem bude stanoven strop cen elektřiny, který určí jakou maximální cenu Vám může dodavatel účtovat. O tom až příště.

Připravujeme článek na téma podpory u plynu a "teplu".

Pro více informací se neváhejte objednat na servisní schůzku.

Daniel Chocholatý